MAVE/HU Sighthound Club Show 24. June. 2016. - judge Mr. Arne Foss (Norway)

Sent in by Agnes Balkanyi, Photos: Haller Zoltán & Erika Reiszová


Best Of Breed, Clubwinner, CAC – TRIUMPHATOR ZOPHIEL
(Ladianov aus dem Zarenreich – Cárok Öröksége Aphrodite)
B+O: Balkányi Ágnes


Clubwinner male: Triumphator Zophiel & Clubwinner female: B’Laure Wilwarin von Dretowitz


Veteran Best In Show: Kuskaya’s Geisha
(Kuskaya’S Alik – Klingsor’s Ochotna)
B: Jeannette Rüttimann;               O: Anita Weiser-Stratmann


Working Best In Show – B’Laure Wilwarin von Dretowitz
/Rothesby Sholwood Red Sky - Brioschka Jelena Mraja/
B: Zbysek Hrubec, Erika Reiszova.                      O: LUKAS JAKL


Res. Best Brace – Yegor Spirit of The Tsar & Aida z Brnova
O: Maria Kain

MALES

PUPPY CLASS
ALAG-DOMBI DARK KAISER                         Very Promising 1, BOB Puppy
/ALAG-DOMBI BURJA – DOBER-KOPP VIRÁG LÁNYA PARÁZS/
B+O: ZÁRDÁNÉ BAK MELINDA & BAKNÉ ÓDRY ERZSÉBET

JUNIOR CLASS
ELEVEN AIRCRAFTS ANTONOV                    Excellent 2.
/ANTON-NOW BRÚNÓ – TRIUMPHATOR ZAHARIEL/
B: KECSKÉS VIKTÓRIA;                  O: ALAXAI ÉVA

GO GO BOLSHOI MIDNIGHT COWBOY                   Excellent 1, HPJ, Junior Clubwinner
/SUNBURST DUKE CALIFIA – LENA MARTINVILLE/
B+O: VERECZKI EDIT

OPEN CLASS

STEPPES DIAMONDS ARE FOREVER AT KRYLOV                 Excellent 1, CAC
/AASHTORIA WILDHUNT HIDDEN AGENDA – KAHLUA STEPPES GINGERSNAP/
B: MONIKA STACHON;                 O: HANA KRYLOVA & MONIKA STACHON

WORKING CLASS
YEGOR SPIRIT OF THE TSAR                         Excellent 1, CAC
/IZUMRUD IZ KRYLATOI LEGENDY – ABRAKADABRA NIJINSKI BALLET/
B: EDITH TITZE;                 O: MARIA KAIN

CHAMPION CLASS

TRIUMPHATOR ZOPHIEL                 Excellent 1, CAC, Clubwinner 2016, BOB
/LADIANOV AUS DEM ZARENREICH – CÁROK ÖRÖKSÉGE APHRODITE/
B+O: BALKÁNYI ÁGNES

FEMALES

JUNIOR CLASS
ELEVEN AIRCRAFTS AIRACOBRA BELL                     Excellent 3.
/ANTON-NOW BRÚNÓ – TRIUMPHATOR ZAHARIEL/
B: KECSKÉS VIKTÓRIA;                  O: KÉKES ALEXANDRA

GO GO BOLSHOI SAMBA QUEEN                 Excellent 2.
/GO GO BOLSHOI GREAT GATSBY – ILLAS AURORA BOREALE/
B+O: VERECZKI EDIT

KUSKAYA’S LADY OF KILLASHEE                   Excellent 1,  HPJ, Junior Clubwinner 2016, Junior BOB
/KUSKAYA’S GRISCHA – GRAZYJA DE L’HERMITAGE D’EOLE/
B: JEANNETTE RÜTTIMANN;                      O: ANITA WEISER-STRATMANN

INTERMEDIATE CLASS
DONSKOI AUERINO              Excellent 1, CAC
/DONSKOI NICHOLAI – DONSKOI PRINCESSA GREZA/
B: DANIEL FORAN;                          O: LUKAS JAKL

OPEN CLASS
ANCIA VON NATALJINKA                  Excellent 2, Reserve CAC
/VELIKIJ KIRGEI – KUSKAYA’S GEISCHA/
B: ANITA WEISER-STRATMANN;              O: SIGL HILDEGARD

AXINJA VON NATALJINKA                 Excellent 1, CAC
/VELIKIJ KIRGEI – KUSKAYA’S GEISCHA/
B: ANITA WEISER-STRATMANN;              O: SIGL SONJA

WORKING CLASS
AIDA Z BRNOVA                    Excellent 2, Reserve CAC
/ALLPERI HIGHLANDS HEART – PALOMA FI-IT/
B: BARBORA SLOVACKOVA;                       O: MARIA KAIN


B’LAURE WILWARIN VON DRETOWITZ                   Excellent 1, CAC, Clubwinner 2016, Working class-BIS
/Rothesby Sholwood Red Sky - Brioschka Jelena Mraja/
B: Zbysek Hrubec, Erika Reiszova.                      O: LUKAS JAKL

VETERAN CLASS

KUSKAYA’S GEISHA               Excellent 1, CAC, Veteran Clubwinner 2016, Veteran BOB, BOS, Veteran BIS
/KUSKAYA’S ALIK – KLINGSOR’S OCHOTNA/
B: JEANNETTE RÜTTIMANN;                      O: ANITA WEISER-STRATMANN