BUDAPEST GRAND PRIX CACIB SHOW WEEKEND 2016. JUNE 03-04-05.

sent in by Ágnes Balkányi

DAY 1. - CACIB,
Judge: Mr. Czeglédi Attila /HU/ - breed and group judge


RES. BEST OF GROUP – CH. TRIUMPHATOR ZIZUPH
/Ladianov aus dem Zarenreich – Cárok Öröksége Aphrodite/
B: Balkányi Ágnes; O: Balkányi Ágnes & Horowitz Péter

MALES:

OPEN CLASS:
STEPPES DIAMONDS ARE FOREVER AT KRYLOV - Exc.1, CAC, Res.CACIB
/Aashtoria Wildhunt Hidden Agenda - Kahlua Steppes Gingersnap/
B: Monika Stachon;            O: Hana Krylova & Monika Stachon

CHAMPION CLASS:
TRIUMPHATOR ZOPHIEL - Exc.1, CAC, CACIB, BOS
/Ladianov aus dem Zarenreich - Cárok Öröksége Aphrodite/
B+O: Balkányi Ágnes

FEMALES:

MINOR PUPPY:
DOBER-KOPP HEART OF ETERNITY 
- Very Promising
/Sunburst Duke Califia - Jenifer Toca at Dober-Kopp/
B: dr. Koppány Ágnes;       O: Wagner Elizabet & Tuncsik Márkó

INTERMEDIATE CLASS:
DONSKOI AUERINO
- Exc1, CAC, Res.CACIB
/Donskoi Nicholai - Donskoi Princessa Greza/
B: Daniel Foran;   O: Lukas Jakl

OPEN CLASS:
TRIUMPHATOR ZIZUPH  - Exc1, CAC, CACIB, BOB, Res.BOG
/Ladianov aus dem Zarenreich - Cárok Öröksége Aphrodite/
B: Balkányi Ágnes;              O: Balkányi Ágnes & Horowitz Péter

CHAMPION CLASS:
B'LAURE WILWARIN VON DRETOWITZ - CAC
/Rothesby Sholwood Red Sky - Brioschka Jelena Mraja/
B: Zbysek Hrubec;              O: Lukas Jakl

 

DAY 2. - CACIB & Grand Prix Show,
Judges: Mrs. Lisbeth Mach /CH/ - breed judge & Mr. Luis Pinto Texeira /P/ - group judge


RES. BEST OF GROUP – CH. TRIUMPHATOR ZOPHIEL
/Ladianov aus dem Zarenreich – Cárok Öröksége Aphrodite/
B+ O: Balkányi Ágnes

MALES:

JUNIOR CLASS:
ELEVEN AIRCRAFTS ALBATROSS DE HAVILLAND
/Anton-Now Brunó - Triumphator Zahariel/
B: Kecskés Viktória;            O: Rusvai László

ELEVEN AIRCRAFTS ANTONOV
/Anton-Now Brunó - Triumphator Zahariel/
B: Kecskés Viktória;            O: Alaxai Éva

INTERMEDIATE CLASS:
ZVEZDNAYA RADUGA GLAVAR - Exc1, CAC, resCACIB
/Edin Zlaty Sudarevichei - Volya Vol'naya O'shalaya/
B: E.D. Orlova;                     O: Volkova Ottilia Alexandrovna

CHAMPION CLASS:
TRIUMPHATOR ZOPHIEL - Exc1, CAC, CACIB, Grand Prix Winner of Hungary, BOB, Res.BOG, new Hun. Grand Ch.
/Ladianov aus dem Zarenreich - Cárok Öröksége Aphrodite/
B+O: Balkányi Ágnes

FEMALES:

MINOR PUPPY:
DOBER-KOPP HEART OF ETERNITY 
- Very Promising
/Sunburst Duke Califia - Jenifer Toca at Dober-Kopp/
B: dr. Koppány Ágnes;       O: Wagner Elizabet & Tuncsik Márkó

PUPPY CLASS:
GO GO BOLSHOI BARINYA 
- Very Promising
/Go Go Bolshoi Great Gatsby - Illas Aurora Boreale/
B+O: Vereczki Edit

JUNIOR CLASS:
ELEVEN AIRCRAFTS AIRACOBRA BELL
/Anton-Now Brunó - Triumphator Zahariel/
B: Kecskés Viktória;            O: Kékes Alexandra

OPEN CLASS:
APRELKA LENEL SLOVAKIA - VG
/Jeronimo Primus Z Bilmy - Brasletka Mraja/
B: Huzevkova Lenka;          O: Peter Domeny & Makreta Sousedikova

CHAMPION CLASS:
TRIUMPHATOR ZARINA ZELEBSEL - Exc1, CAC, CACIB, Grand Prix Winner of Hungary, BOS
/Ladianov aus dem Zarenreich - Cárok Öröksége Aphrodite/
B+O: Balkányi Ágnes

 

DAY 3. - CACIB,
 Judge: Mr. Christophe Coppel (FR) - breed judge

MALES:

JUNIOR CLASS:
ELEVEN AIRCRAFTS ANTONOV - Exc1, HPJ, BOB Junior
/Anton-Now Brunó - Triumphator Zahariel/
B: Kecskés Viktória;            O: Alaxai Éva

INTERMEDIATE CLASS:
ZVEZDNAYA RADUGA GLAVAR - Exc1, CAC, resCACIB
/Edin Zlaty Sudarevichei - Volya Vol'naya O'shalaya/
B: E.D. Orlova;                     O: Volkova Ottilia Alexandrovna

OPEN CLASS:
STEPPES DIAMONDS ARE FOREVER AT KRYLOV - Exc.1, CAC, CACIB, BOB
/Aashtoria Wildhunt Hidden Agenda - Kahlua Steppes Gingersnap/
B: Monika Stachon;            O: Hana Krylova & Monika Stachon

FEMALES:

MINOR PUPPY:
DOBER-KOPP HEART OF ETERNITY - Very Promising
/Sunburst Duke Califia - Jenifer Toca at Dober-Kopp/
B: dr. Koppány Ágnes;       O: Wagner Elizabet & Tuncsik Márkó

JUNIOR CLASS:
ELEVEN AIRCRAFTS AIRACOBRA BELL
- vg
/Anton-Now Brunó - Triumphator Zahariel/
B: Kecskés Viktória;            O: Kékes Alexandra

NEMERE LÉNA  - vg
/Szellőtánc Zakifi Esso - Bolonszkaja ad Absurdum/
B+O: Csernák Enikő

INTERMEDIATE CLASS:
DONSKOI AUERINO - Exc1, CAC, CACIB, BOS
/Donskoi Nicholai - Donskoi Princessa Greza/
B: Daniel Foran;   O: Lukas Jakl

CHAMPION CLASS:
B'LAURE WILWARIN VON DRETOWITZ - CAC, Res.CACIB
/Rothesby Sholwood Red Sky - Brioschka Jelena Mraja/
B: Zbysek Hrubec;              O: Lukas Jakl