CACIB Offenburg/D 12/03/16 judge: G. Schröter/D

sent in by Barbara Wickli

males

Juniorclass


EXC 1 JBOB Alpen-Jugendsieger 2016 JCAC JVDH Chatschaturjan Nijinski Ballet
Ch. Zarathustra Nijinski Ballet x Yelena Spirit of the Tsar
B: Burianova O. Dolores Ziefle


EXC 2 RJCAC RJVDH Wadim Majove Bohemia
Sadko Majove Bohemia x Marisa Majuove Bohemia iz Belaja Svora
B: Vesela O: Leena Beck
VG3 Krasvchik
Plutos x Krasa Varvara
O: Iana Pustasheva

Championclass


EXC 1 BOS BM Alpensieger 2016 CACIB VDH Cloud Dancer Matrioshka
Le Sphinx Killing Me Softly x Lynx Scarlet Pimpernel
B: Svobodova O: Regina Erhart Thurnheer


EXC 2 RVDH Ischyma Urraco
Ch. Stravi A Kind of Magic x Ipatyev Hazi Cezarina Carevna
B: Kirsch O: Ulrich Schmitt

open class


EXC 1 RCACIB CAC VDH Dusha Poley Aristarh
Ch. Aleksandrit x Stone Gail Alpina
B: Yakubov O: Carolin Ziefle


EXC 2 RCAC RVDH Poraschi Sokolow
Ch. Silver Seraph Sokolow x Ch. Moonlight Meteliza Sokolow
O: Gabriele Schmid
EXC 3 Ischyma Welkin
Ch. Ischyma McCauley x Ch. Ipatyev Hazi Cezarina Carevna
B: Kirsch O: Ulrich Schmitt

 

bitches 

Veteranclass


place 1 VetBOB Alpen-Veteranensieger 2016 VetCAC VetVDH Moondance Milovan Sokolow
Majenkir Timeless Arts x Ch. Odaliska du Grand Fresnoy
O: Gabriele Schmid

Juniorclass


EXC 1 JCAC JVDH Alpen-Jugendsieger 2016 (new Juniorchampion DWZRV & VDH) Ischyma Zoe 
Ch. Ischyma Silvan x Ischyma Umniza
B: Kirsch O: Gaby Rösch-Bentner

Intermediate class


EXC 1 VDH Augenweide zu Elben Äiken
Niemen Stepowy Goniec x High Society Stepowy Goniec
B: Grüssing O: Renate Hubert


EXC 2 RVDH Aviva Rosa Wetrow
Ch. Zoyboyz Perfect Storm v. Rosehill x Turgai's Kalypso
B/O: Dagmar Kohl

Championclass
EXC 1 VDH Anton-Now Katinka
Volodei des Crocs de la Moliere x Dober-Kopp Reich Katyusa
B: Proksa O: Elvira Benz

open class


EXC 1 BOB BH Alpensieger 2016 CACIB CAC VDH Resch Wind Agapi Mou
Ch. Ambros of the Wicklow Hunters Ch. Alesja vom Euskirchenhof
B: Schmid O: Gaby Rösch-Bentner


EXC 2 RCACIB RCAC RVDH Lebediska Sokolow
Ch. Silver Seraph Sokolow x Ch. Moondance Milovna Sokolow
B/O: Gabriele Schmid


EXC 3 Joana's Magic Bess
Ch. Ischyma Pamir x Ischyma Kamee
B: Lohner O: Gaby Rösch-Bentner


EXC 4 Kniazhie Zoloto Voploscheniya Mechtiy
Volchek iz Legendy Podmoskovya x Rusich Bereginya
B: Zolochevskaya O: Elvira Benz


EXC Lukichi Lubow
Lukichi Vokula x Nezhnost
B: Tamara O. Iana Pustasheva