Landessiegerausstellung Hildesheim/D 25/07/15 judge: Gerard Jipping/NL

by European Borzoi, Irina Lemke & Marion Wille


vp1 puppyBOB Rasswet's Fahrenheit                                                                vp1 Rasswet's Feingold


EXC 1 BOB BM Landessieger Nds.-SA 2015 VDH Niemen Stepowy Goniec
EXC 1 BB Landessiegerin Nds.-SA 15 VDH Teine Painted Black at Rassim's 

males

Puppyclass


vp1 puppyBOB Rasswet's Fahrenheit
Solovyev Triumf x Rasswet's Chernila
B/O: Marion Wille

Juniorclass


VG1 Amethyst Arkadij zu Elben Äiken
Ch. Niemen Stepowy Goniec x High Society Stepowy Goniec
B: Grüssing/Wiemkes O: Hannelore Grüssing

Intermediate class


EXC 1 VDH Ischyma Yoda
Ch. Borscana Hardcore Superstar x Ch. Ischyma Uhura
B: Kirsch O: Marion Richter & Evelyn Kirsch

Championclass


EXC 1 BOB BM Landessieger Nds.-SA 2015 VDH Niemen Stepowy Goniec
Radoga's Wild one x Xynia Stepowy Goniec
B: Rychlik O: Hannelore Grüssing


EXC 2 RVDH Dober-Kopp Old Shatterhand
Dober-Kopp Wizzard of Oz x Dober-Kopp Black Sirocco
B: Dr. Koppany O: Heiko Steinmann


EXC 3 Velikij Nijinskij
Velikij Kirgei x Archangelika Ivanova av Adelrose
B: Häggström O: Silke Mattyssek

working class


EXC 1 RCAC VDH Avant-garde Art Abstract
Ischyma Irtysch x Ischyma Fantasy
B/O: Annett Kitsche

open class


EXC 1 CAC VDH Ischyma Vangelis
Ch. Qubotko Kalinow x Ch. Ischyma Morticia
B: Kirsch O: Marion Richter & Evelyn Kirsch


EXC 2 RVDH Opal Odaloij Raschi-Pack-Buran
Katai Raschi-Pack-Buran x Neweßta Raschi-Pack-Buran
B: Bührmann O: Hannelore Grüssing


EXC 3 Andrjuszka Gorianovy od Matrioszki
Gorian Horodyszcze x Matrioszka Magnis Borzoi
B: Zielonka O: Anna Arendt


VG4 Petja a.d. Zarenreich
Ulanov Troykaia Polozovich de Xanishka x Jelena a.d. Zarenreich
B: Klug O: Rita Völker


VG Indjuk v. St. Petersburg
Mikolai a.d. Zarenreich x Ischyma Natascha
B: Paffrath O: GAbi Kristandt


VG Venski Vals Mielas Kupidonas
Sokol & K Evgeniy Onegin x Jamscik Grigorij Vjuga-Metelica
B: Jukniene O: Silke Matyssek

bitches

Veteranclass


Place 1 VetBOB Landesveteranensieger Nds.-SA 15 VetCAC VetVDH Rasswet's Blandis
Ch. Jelistaz Just Like Pistachio x Stepun's Sirodka
B: Wille O: Jürgen Seelig

Puppyclass


vp1 Rasswet's Feingold
Solovyev Triumf x Rasswet's Chernila
B/O: Marion Wille

Juniorclass


EXC 1 JBOB Landesjugendsieger Nds.-SA 15 JCAC JVDH Bravehounds Xenia Onatopp
Dikaja Varjag x Justso Kalahari Cheeta Club
B: Franklin O: Volker Niekamp

Intermediate class


EXC 1 CAC VDH Ischyma Yudith
Ch. Borscana Hardcore Superstar x Ch. Ischyma Uhura
B: Kirsch O: Viktor & Irina Lemke

Championclass


EXC 1 BB Landessiegerin Nds.-SA 15 VDH Teine Painted Black at Rassim's 
Ch. Teine Intrepid CJ x FC TEine Singularity SC 
B: Midgarden O: Volker Niekamp


EXC 2 RVDH Ischyma Morticia
Ch. Blisshound Pinocchio x Ch. Ischyma Comtess
B/O: Evelyn Kirsch


EXC 3 Alesja v. Euskirchenhof
Joschij v. Sölrng Hüs x Tovarich's Boltuska
B: Euskirchen O: Uwe und Cordelia Schmidt

open class


EXC 1 RCAC VDH Ischyma Waris
Ch. Ischyma McCauley x Ch. Ipatyev Hazi Cezarina Carevna
B: Kirsch O: Viktor & Irina Lemke


VG2 Izora v. St. Petersburg
Ch. Mikolai a.d. Zarenreich x Ischyma Natascha
B/O: Gerlinde Paffrath