Winner 2014 Amsterdam 14 December 2014 Judge Mrs Ana Mesto Martin (ES)

sent in by Wela Steenvoorden

24 Borzoi entered

 


BOB Solovyev Talisman Gran Vencedor
    BOS Dvorets-Borzogo Basha

 

MALES

 

Puppy Class  

1 VP Best Puppy Cymabresjeva Ravi (30-3-2014)
(Cymabresjeva Osloeschnik x Cymabresjeva Marushka)
B & O: W. de Groot

Intermediar Class

ABS Tolstoi aus dem Zarenreich
( Raskor Kalinow x Maraya aus dem Zarenreich)
B: M. Klug  O: K. Witt-Gross

Open Class

1EXC CAC-CACIB-BOB Crufts Qualification Solvyev Talisman Gran Vencedor
(Solovyev Favorite x Solovyev Gvardia Belaya
B: M. Ostrovskaya  O: A. Klishas

2 EXC RCAC-RCACIB White Coronet Modnyabitru
(Lupushuan Siberian Ash x Lovely Butterfly Modnyabistru)
B & O: J. Kluiters & A. v.d. Broek

3 EXC Lider de Voshak at Greenhaven
(Rusich Zhar x Lynx Kara Sotji)
B: M. Zapatero Kozhevnikova  O: K. Arden

4 EXC Scheztaya Papa Was A Rolling Stone at Zercark
(Teine Chester Kalinow x Scheztaya In-Your-Mind)
F: H. Hakansson  O: R. Newsham

EXC Bojard Legenda Rossij
(Kornet iz Razdolia x Lynx Power of Love)
B: L. Sprengler   O: Della Valle-Capomagi

 

Champions Class

1 EXC Twinspot Brimstome Modnyabistru
(Lupushuan Siberian Ash x Lovely Butterfly Modnyabistru)
B & O: J. Kluiters & A. v.d. Broek

2 EXC Ambros of the Wicklow Hunters
(Borzowski’s Nice Man Jack x Uljanow Barsois Catjuschka)
B & O: A. Fakkert & I. Fakkert

 

BITCHES


BEST BITCH Dvorets-Borzogo Basha
& Res. Best Bitch Dvorets-Borzogo Babochka    

Puppy Class

 


1 VP Dvorets-Borzogo Cyzarina
(8-6-2014)
(Int MCh.
Mikolai aus dem Zarenreich x Ischyma Milayka Miloslava)
B & O: E. & H. Steenvoorden

Junior Class

1 EXC JBOB Cymabresjeva Qatuyska
(Enzo Vidockovitch Domaine D’Isnaja x Cymabresjeva Katukyska)
B & O: W. de Groot

Intermediar Class

1 EXC Donskoi Tula at Zercark
(Donskoi Asmodey x Mirical Moments Donskoy Polot)
B: D. Foran  O: R. Newsham

Open Class

 


1EXC CAC-CACIB-BOS-Crufts Qualification “New Dutch Champion” Dvorets-Borzogo Basha
(Int MCh. Mikolai aus dem Zarenreich x Ischyma Milayka Miloslava)
B: E. Steenvoorden  O: E & P. vd Meijden


2 EXC RCAC-RCACIB Dvorets-Borzogo Babochka
(Int MCh. Mikolai aus dem Zarenreich x Ischyma Milayka Miloslava)
B & O: E. & H. Steenvoorden


3 EXC Dvorets-Borzogo Barycha
(Int MCh. Mikolai aus dem Zarenreich x Ischyma Milayka Miloslava)
B: E. Steenvoorden  O: A. Smit

4 EXC Pretty Sally Ann at Zercark
(Dober-Kopp Foti Whisky x Rothesby Sholwood Phoebe)
B: D. Letherbarrow  O: R. Newsham

EXC Blash Leganda Rossij
(Kornet iz Razdolia x Lynx Power of Love)
B & O:  L. Sprengler

EXC Bagjena Legenda Rossij
(Kornet iz Razdolia x Lynx Power of Love)
B: L. Sprengler  O: A. Triscornia

VG  Iskristaja Iskra Wolkowo
(Rothesby Sholwood Red Sky x Galantnaja Galka Wolkowo)
B: H & D. Margeta  O: I. Fakkert & A. Fakkert

VG  Gran Vencedor Ataka
(Solovyev Karay x Solovyev Charodeyka)
B & O: A Klishas

Champions Class

1 EXC Riband Wave Modnyabistru
(Lupushuan Siberian Ash x Lovely Butterfly Modnyabistru)
B & O: J. Kluiters & A. vd Broek

2 EXC Lynx Kizil Zabava
(Lynx Moon Legend x LynxWinds of Joy)
B: E. Johnsson  O: J. Smit

Veteran Class

1 EXC Vet. BOB Precious Jewel Modnyabistru
(Jelistaz Just Like Pistachio x Vronsky Angel in Disguise)
B: J. Kluiters  O: R. Termorshuizen & J. Kluiters

Abs Nadja Raisa Krylataja Ljoebov
(Ljoebov Kyrov Krylataja Ljoebov x Seaybury’s Celtic Dance)
B: A. Gielisse   O: A. V. Woerdekom