6-12-2014 Brussel CAC-CACIB Brussels Dog Show (B) Judge : M. Bernard Barjot (F)

 

sent in by Veronique Jans, Greet Schalenbourg & Tanja Nickelsen

1 EX CAC-CACIB BOS Benelux Winner BE’14 Riband Wave Modnyabistru 1 EX CAC-CACIB BOB Benelux Winner BE’14

 

1 VP  Basnjan Knight Errand                                                          1 VP  Best Puppy Dom As Goscha Nona Nikita

 

1 EX CAC-CACIB BOB Benelux Winner BE’14 White Coronet Modnyabistru   2 EX RCAC-RCACIB Pyashka's Barin

 

1 EX CAC-CACIB BOS Benelux Winner BE’14   Riband Wave Modnyabistru 1 EX RCAC-RCACIB  Isba de Xanishka

 

 

Males

Puppyclass

1 VP  Basnjan Knight Errand

*29032014 FIN: 26341/14 (Ch. of Golden-West Hearty Taifun x Donskoï Moroska)

Br. : Nieminen Tarja - O. : Tanja Nickelsen

Juniorclass

1 EX  Benelux Junior Winner BE’14

Lepestok Iz Kitez Grada

*20012014 UKU: 0192169 (Borscana Hardcore Superstar x Zolushka Iz Kitez Grada)

Br. : Julia Stepanova - O. : Tanja Nickelsen

 

Intermediate class

1 EX 

Tolstoi aus dem Zarenreich

*06052013 DWZB B: 18427 (Raskor Kalinow x Maraya aus dem Zarenreich)

Br. : Margrit Klug - O. : Katharina Witt-Gross

 

2 EX 

Ich de Xanishka

*01072013 BE/RSH: 9149811 (Pyashka's Barenko x Delia de Xanishka)

Br. : A Bacquet/X Pataud - O. : Janssens-Van Doorslaer

 

Open class

1 EX 

Puschkin aus dem Zarenreich

*04042011 DWZB B: 18214 (MCh. Ulanov Troykaia Polozovich de Xanishka x Ch. Jelena aus dem Zarenreich)

Br. : Margrit Klug - O. : Veronique Jans

 

2 EX 

Letho

*12122012 :  (Elias Wolfskaia x Fryda iz Homierovskoi Pekreni)

Br. & O. : Romain Straus


Working class

1 EX 

Dober-Kopp Fatia Negra

*14052010 DWZB B: 18134 (Sunburst Duke Califa at Dober Kopp x Dober-Kopp Black Sirocco)

Br. : Dr. Agnes Koppany - O. : Gierschenk Jürgen

 

Championclass

1 EX CAC-CACIB BOB Benelux Winner BE’14

White Coronet Modnyabistru

*15112009 NHSB: 2772650 (Lupushuan Siberian Ash x Lovely Butterfly Modnyabistru)

Br. : Jeanne Kluiters - O. : J. Kluiters/A.v.d.Broek

 

2 EX RCAC-RCACIB

Pyashka's Barin

*08022010 DWZB B: 18089 (Kuskaya's Grischa x Pyashka's Adlesha)

Br. : Buchmann H.J. - O. : Störner Simone & Klaus

 

abs  

Russkiy Azart Wasiliy for Hermitage d'Eole

*09032012 LOI: 12/50395 (Solovyev Landish for Russkiy Azart x Eleghiya Prekrasnaya Mecta)

Br. : Lazareva Maria - O. : Sylvie Guillon

 

Females

Puppyclass

1 VP  Best Puppy

Dom As Goscha Nona Nikita

*30042014 LOSH: 1144633 (Ch. Le Sphinx Killing Me Softly x Ch. Anuszka z Jurajskich Biskupic)

Br. & O. : Schalenbourg Greta

 

abs  

Bravo Bis Polot

*13032014 PKR-X: 8789 (Tylko Ten Polot x Renoma Rodu Polot)

Br. : Wieslawa Misterka Kluska - O. : Tanja Nickelsen

 

Juniorclass

1 EX  JBOB Benelux Junior Winner BE’14

Kataboliw Anna-Karenina

*06092013 DWZB B: 18512 (Iwanushka von St. Petersburg x Anatevka vom Falkerforst)

Br. : Dr. Kay & Tanja Nickelsen - O. : Tanja Nickelsen


Intermediate class

1 EX RCAC-RCACIB

Isba de Xanishka

*01072013 BE/RSH: 9149812 (Pyashka's Barenko x Delia de Xanishka)

Br. : A.Bacquet/X.Pataud - O. : Janssens-Van Doorslaer

 

2 EX 

Iesvlania du Cot-Regnier

*26032013 LOF: 016380/03437 (Fedja du Cot Regnier x F'Ksenia du Cot-Regnier)

Br. : Laurent-Faure Danielle - O. : Mme Ronat Sandrine

 

Open class

1 EX 

Li-Lou

*12122012 :  (Elias Wolfskaia x Fryda iz Homierovskoi Pekreni)

Br. & O. : Romain Straus

abs  

H'Kraznaja de l'Hermitage d'Eole

*05072012 LOF: 16196/03405 (Fedja du Cot Regnier x Ch. Charunija de l'Hermitage d'Eole)

Br. & O. : Sylvie Guillon

abs  

Jelka van Quazouraskaya

*28112010 LOSH: 1096164 (U'Alexei de Xanishka x Dunjaschka van Quazouraskaya)

Br. & O. : Janssens-Van Doorslaer

 

Championclass

1 EX CAC-CACIB BOS Benelux Winner BE’14

Riband Wave Modnyabistru

*15112009 NHSB: 2772651 (Ch. Lupushuan Siberian Ash x Ch. Lovely Butterfly Modnyabistru)

Br. : Jeanne Kluiters - O. : J. Kluiters/A.v.d.Broek