German Winnershow Leipzig 23/08/14 judge: Annette Bystrup/DK
Winner Leipzig 24/08/14 judge: Wilfriede Schwerm-Hahne/D

 

sent in by Gisela Baage, Cecilia Häggström & Annett Kitsche


EXC 1 BM German Winner 14 CACIB CAC VDH/EXC 1 BM Winner Leipzig 14 CACIB CAC VDH Velikij Pravda
EXC 1 BOB BB German Winner 14 CACIB VDH/- Ischyma Olivia


EXC 3/BOB BB Winner Leipzig 14 CACIB CAC VDH Philadelphian Sabanna Danijara
EXC 1 BM German Winner 14 CACIB CAC VDH/EXC 1 BM Winner Leipzig 14 CACIB CAC VDH Velikij Pravda

males

veteranclass


1. German Veteranwinner 2014 VetBOB VetVDH VetCAC/1. Veteranwinner Leipzig 2014 VetBOB VetVDH VetCAC Zloty Laur Stepowy Goniec
Russkiy Standart Arlekin x Via Alba Stepowy Goniec
B: Rychlik O: Ludmilla Barwitzki

Juniorclass


VG1/- Klingsor's Dajosch
Altai vom Tännichtgrund x Klingsor's Xyntia
B: Siegel O: Gisela Baage
G/SG1 Tolstoi a.d. Zarenreich
Raskor Kalinow x Maraya a.d. Zarenreich
B: Klug O: Katharina Witt-Groß

Intermediate class


EXC 1 BM German Winner 14 CACIB CAC VDH/EXC 1 BM Winner Leipzig 14 CACIB CAC VDH Velikij Pravda
Deljnuj Radyznij av Adelrose x Velikij Laryssa
B/O: Cecilia Häggström

Championclass
EXC 1 VDH/- Qobotko Kalinow
Teine Intrepid x Inuschka Kalinow
B: Kalinowski O: Ute Dick

open class


EXC 1 RCACIB RCAC VDH/- Klingsor's Chester
Altai vom Tännichtgrund x Klingsor's Xyntia
B: Siegel O: Gisela Baage
EXC 2 RVDH/EXC 1 RCACIB RCAC VDH Ruslan Stepowy Goniec
Lothar Stepowy Goniec x Casablanca Stepowy Goniec
B: Rychlik O: Ludmilla Barwitzki

bitches

Juniorclass


VG1/EXC 2 RJCAC RJVDH Tahira a.d. Zarenreich
Raskor Kalinow x Maraya a.d. Zarenreich
B: Klug O: Kathrin u. Alexander Franz


VG2/EXC 1 JBOB JCAC JVDH Juniorwinner Leipzig 14 Anice Bely Beljajew
yparus Mierzalosc Borzoi x Daphne Laureatus Mierzalosc Borzoi
B/O: Claudia Metzdorf


G/VG3 Beyza iz Mira Älf
Dikaja Varjag x Diva Slatina de L'Hermitage D'Eole
B: Kuhlmann O: Marie-Christin Münch

Intermediate class


EXC 1 RCACIB CAC VDH/-
Velikij Pavlova
Deljnuj Radyznij av Adelrose x Velikij Laryssa
B/O: Cecilia Häggström
 


EXC 2 RVDH/EXC 2 RVDH Estet Classic Modnica
Of Golden West Hearty Taifun x Estet Classig Barnoessa
B: Gorbatsjova O: Aneta Vondrovicova


VG3/- Stepun's Dayka Domnika
Stepun's Aristarkh x Stepun's Xaranowa
B: Wöhrle-Simon O: Edith Klein


-/EXC 1 RCACIB RCAC VDH Velikij Petrova
Deljnuj Radyznij av Adelrose x Velikij Laryssa
B/O: Cecilia Häggström 

Championclass


EXC 1 BOB BB German Winner 14 CACIB VDH/- Ischyma Olivia
Ch. Ischyma Jaden Triskel x Ch. Ischyma Hanoeschka
B: Kirsch O: Helena M-Hakansson


EXC 2 RVDH/EXC 1 VDH Her Majesty Stepowy Goniec
Vlad av Fjascho x Ursa Major Stepowy Goneic
B: Rychlik O: Ludmilla Barwitzki


EXC 3/EXC 2 RVDH Henriette Zarownik
B/O: Sylvia Roehl

Workingclass
EXC 1 VDH/- Velikij Onega
Ch. Velikij Josjka x Ch. Archangelika Ivanova av Adelrose
B: Häggström O: Cecila Häggström & Car.William Palmqvist

open class


EXC 1 RCAC VDH/EXC 2 RVDH Roxolana
Stepowy Goniec
Lothar Stepowy Goniec x Casablanca Stepowy Goniec
B: Rychlik O: Ludmilla Barwitzki


EXC 2/- Velikij Petrova
Deljnuj Radyznij av Adelrose x Velikij Laryssa
B/O: Cecilia Häggström 


EXC 3/BOB BB Winner Leipzig 14 CACIB CAC VDH Philadelphian Sabanna Danijara
Legende's Patrician I Baby I Am Ladniy at Metelitsa x Philadelphian Sabanna Charownitza
B: Teek O: Annett Kitsche


G/VG3 Dikaja Charusjtja
Dikaja Brodjag x Yermoloff's Krilatka
B: Ljungström O: Anke Jönsson