17.8.2014 CAC Valkeakoski, Finland - JUDGE: Ligita Zake, Latvia

 sent in by Rolf Niemann


EXC 1 BOS Mikolai a.d. Zarenreich                                                                       EXC 1 BOB VetBOB Tarijemiran Chelestje

males
Juniorclass


EXC 1 Rainmaker Nemo Nightwish
Rainmaker Jasin x Krilat Clavdiya
B: Lind-Vilpponen O: Tarja Jokiperä


EXC 2 Saroslaw Aristion Redman
Staraja Russa Krasislav x Krikorova Dmitrjevka
B: Airaksinen O: Sirpa & Seppo Koponen


EXC 3 Tarijemiran Garim
Borzowski's Nice Man Jack x Tarijemiran Entittja
B: Liesko O: Luukas Jyrki

Intermediate class


EXC 1 Borzie-Senavian Tamerlan
Borzie-Senavian Alfard Mily x Sokol & K Ekaterina Medici
B: Tatarintseva O: Maria & Marika Mahlapuu


VG2 Lynx Tolka Adjin
Bel Etual Faberge at Lynx x Lynx Miracle of Love
B: Jonsson O: Katja & Kimmo Nurmi

open class


EXC 1 Lynx Seri Savrasov
Krylat Charadei x Lynx Midnight Sun
B: Jonsson O: Jyrki Luukas


EXC 2 Marosnaje Amur Apollinari
Be Like Daddy Royal Lily x Charlotte'russe Isolde
B: Ojutkangas O: Tarja Kenkkilä


EXC 3 Taigatassun Amore Armani
Tarijemiran Don Corleone x Krilat Chara
B: Pappinen O: Eija Vigren


EXC 4 Goshaga Firestorm
Teine Just So Jadite x Imperia Princess Majove Bohemia
B: Vilva O: Katri Ilves & Nora Vilva


G Anna-Su Xenik Fekete
Of Golden-Fest Figaro x Anna-Su Bienca
B: Luukkanen O: Joni & Erja Vehkasalo


G Anselmi
Keisarinlähteen Aamuntorkku x Anna-Su Blue-Angel
B: Seppälä O: Joni & Erja Vehkasalo

Championclass


EXC 1 BOS (new Finnish Champion) Mikolai a.d. Zarenreich
Karamasov a.d. Zarenreich x Jelena a.d. Zarenreich
B: Klug O: Rolf & Heidelinde Niemann


EXC 2 Wieraan Herran Chufarovo
Cars Ivans Favorit x Krikorova Christmas Candy
B: Kärnström O: Jyrki Luukas


EXC 3 Tarijemiran Furalin
Kazar Ural x Tarijemiran Chelestje
B: Liesko O: Annilina Liesko

Veteranclass


EXC 1 Cars Ivans Favorit
Velikij Bonapart iz Razdolia x Borscana Rag Doll
B: Urtane O: Katja & Kimmo Nurmi

Bitches

Juniorclass


EXC 1 Rainmaker Nanda Navigator
Rainmaker Jashion x Krilat Clavdiya 
B: Lind-Vilpponen O: Salme & Esa Koikkalainen 


EXC 2 Saroslaw Aleksandra Shuttle
Staraja Russa Krasislav x Krikorova Dmitrjevka
B/O: Sari Airaksinen 

Intermediate class


EXC 1 Staraja Russa Mika
X-Potri av Fjascho x Staraja Russa Hodawa
B: Vuotilainen O: Liisa Tuominen & Susanna Voutilainen


VG Velikij Pinega
Deljnuj Radyznuj av Adelrose x Velikij Laryssa
B: Häggström O: Katri Ruokonen

Open class


EXC 1 Tarijemiran Fiona
Kazar Ural x Tarijemiran Chelestje
B: Liesko O: Helli Kenkkilä


EXC 2 Goshaga Ava Adore Zivanova
Teine Just So Jadite x Imperia Princess Majove Bohemia
B: Vilva O: Kristiina Ahola

Workingclass


VG Charlotte'russe Mercedes
Charlotte'russe Glen Miller x Mavra iz Razdolia
B: Sevon O: Liisa Tuominen

Championclass


EXC 1 Krikorova Dmitrjevka
Zevs iz Razdolia x Krikorova Cafe Au Lait
B: Korppinen O: Sari Airaksinen


EXC 2 Tarijemiran Frederiza
Kazar Ural x Tarijemiran Chelestje
B/Ö: Tiitta & Tapio Liesko 


EXC 3 Katinka
Drusina x Alma
B: Sulkumäki O: Marinka Pyy

Veteranclass


EXC 1 BOB VetBOB Tarijemiran Chelestje
STaraja Russa Babitzin x Tarijemiran Beresina
B: Liesko O: Riitta & Anniina Liesko & Tiina Flyström


EXC 2 Dolka
Sudar Skory x Knjazhna Ekaterina iz Severnoi ohoty
B: Moisio O: Helli Kenkkilä