9.8.2014  Sighthound  Club Show Topoľčianky/Slovakia Judge : Barbara Arndt  / CAN /

 

sent in by Milan Švihorík 

MALES  

Puppy class


Ludolf Bistkupstwo        VP1 BIS PUPPY
( Rusich Baskak  x Hanaczka Bistkupstwo ) 
B: V. Zapletal  O : T. Švedová  

Youth class


Beleg Heru Dretowitz             Ex 1 CAJC, Junior BOB Junior Club Winner and 3rd Junior BIS
( Rothesby Sholwood Red Sky  x  Brioschka Mraja  )
B: Z. Hrubec  O: K. Miklová

Volturi Majove Bohemia      Ex. 2
( Harmon Majove Bohemia   x Marisa Majove Bohemia iz Belaja Svora )
B: M. Veselá   O : M. Švihorík


Meet Me Somewhere z Jurajskich Biskupic          VG 3
( Bishop Highlands Heart  x  óza z Jurajskich Biskupic )
B+ O : A. Juszczyk

Intermediate class


Lavrentiy iz Razdolia       Ex.1 CAC  New Junior Champion
( Metelitsa Volshebny Viking  x Trubetskov Troyanka  )
B : S. Uvarov    O : T. Ratuská

Casanova Balverts     VG2
( Ruskiy Azart Kristall Absolutr  x Estet Classic Basurmanka )
B+ O : Ž. Pokorná

 Open Class


Asmodey Sirius Alojka        Ex.1 CAC Club Winner  BOB
( Russkiy Azart Olimp Imperium Civiltas  x   Aloja Nova Fanfara )
B+ O : A. Pšenková
 


Criss Angel Arisnoé                     VG2
( Coburn Meyta Samhain on Fire  x  Dahlia Bistkupstwo )
B : P.Rizman  O: Z. Spišiaková


Tugais Lovetz          VG3
( Urkofsky  Houral  x  Turgais Faij )
B: F. Gerhard  O : E.Štecl  


Azart Lubimts Fortuny         G4
( Kumir iz Razdolia x Kanis Maier Doblest Dusha Poley )
B: E.Eremina   O: Ž. Pokorná

Working class


Dostigaj Bolsego Mraja           Ex. 1 CAC
( Kudeyar iz Razdolia  x Amuri-Pajkos Desszert )

 

Champion class


Russkiy Azart Kristall Absolute       Ex.1 CAC
(Russkiy Azart Dagon  x Borscana Iselin )


Dar z Jurajskich Biskupic     Ex.2 Res. CAC
( Belyh Nochey Gordy  x Astryda Zlocista Wilma )
B+O : A. Juszczyk

 

Females 

Youth class


B Laure Wilwarin Von Dretowitz    Ex.1 CAJC
( Rothesby Sholwood Red Sky  x  Brioschka Mraja  )
B: Z. Hrubec  O: L. Jakl

Open class


Secret Garden The Brigthest Star      Ex.1 CAC Club Winner
( Secret Garden Euroclydon  x  Secret Garden Christmas Carol )
B: M.Richter  O: A. Juszczyk


Zufa Cenva Krylov        Ex.2 Res.CAC
( Coburn Meyta Samhain on Fire  x  Uhura Niota Krylov  )


Davnyaya Skazka Royal Lily     Ex.3
( Lynx Winds from Russia  x Angelina Jolie Royal Lily )
B: A. Portešova    O: B. Harhaj

Working class


Figura Soversenstva Mraja         Ex.1 CAC
(Coburn Meyta Samhain on Fire  x Amuri-Pajkos Desszert )
B: J.Mráyová  O: R. Bočák

Champiobn class


Adhara Lada Alojka         Ex.1 CAC
( Russkiy Azart Olimp Imperium Civiltas  x   Aloja Nova Fanfara )
B+ O : A. Pšenková
 

Honour class

Achilea Vesna Alojka         Ex.1  
( Russkiy Azart Olimp Imperium Civiltas  x   Aloja Nova Fanfara )
B+ O : A. Pšenková