Champions Club match Dutch Borzoi Club 29 May 2014 Judge Mrs Wieslawa Misterka-Kluska from Poland

 sent in by Wela Steenvoorden


1 EXC CAC, BOB & CLUBWINNER 2014, BEST VETERAN Ischyma Irtysch

1 EXC CAC, BOS & Res CLUBWINNER 2014 Dvorets-Borzogo Basha

 

MALES  

Males Puppy Class
1 VP Kataboliw Avalon
B: T. Nickelsen O: M. Schimmel & J. De Boer
Absent: Stepun’s Efrafei
F. D Wohrle Simon   O: C. Haenen

Males Yough Class
1 EXC. JCAC Ornament iz Almaznogo Fonda
B: E. Vaschenko    O: R. Corbessier
2 EXC: Ubaidah Mojove Bohemia
B: M. Vesela  O: C. de Haan

Males Junior Class


1 EXC Dvorets-Borzogo Borislav
B & O: Wela Steenvoorden
2 EXC: Arthur Loki
B: Antal Proksa   O: Hrabovszki


3 VG Dvorets-Borzogo Buyan
B: Wela Steenvoorden  O: R. de Wildt
Abc: Baly Jar von Euskirchen
B & O: R & PJ Euskirchen

Males Open Class


1 EXC Dvorets-Borzogo Bogdan
B: Wela Steenvoorden   O: M. v. Wijnsberge-Geerlings
2 EXC Avant Garde Art Altin
B: A. Kitsche  O: K. Moonen
3 VG Avant Garde Art Aljuschin
B: A. Kische   O: A & K Moonen / vd Loo Engelbrecht
Abs: Pantos aus den Zarenreich
B: M. Klug  O: M Boekhout v. Solingen

Males Working Class
1 EXC Borzowski’s Nice Man Jack
B: A. Nilson  O: M. Tuip

Males Breeder Class
1 EXC Pagranitjniki Chass
B & O: M. Tuip
2 EXC Ambros of the Wicklow Hunters
B A. Fakkert  O: A & I Fakkert
3 VG Cymabresjeva Osloeschnik
B & O: W. de Groot

Males Champions Class
1 EXC RCAC Kirov Ljoebov Krylataja Ljoebov
B: A. Gielisse  O:  A. Gielisse / N. Rijff
2 EXC Twinspot Brimstone Modnyabistru
B & O J. Kluiters & A. vd Broek

Males Veteran Class
1 EXC CAC, CLUBWINNER 2014 & BOB, BEST VETERAN Ischyma Irtysch
B: E. Kirsch  O: A & K Moonen
2 EXC BEST HEAD 2014  Karamasov aus dem Zarenreich
B: M. Klug  O: R & H. Niemann
3 EXC Red Eagle Lelant Modnyabistru
B & O: J. Kluiters & A. vd Broek

 

BITCHES

Bitches Puppy Class
1 VP Krasava Bistkuptwo
B: V. Zapletal   O: N. Gieler

Bitches Yough Class
1 EXC JCAC & Best Juniordog Cymabresjeva Qatyuska
B & O:W. de Groot
2 EXC Cymabresjeva Palina
B: W. de Groot   O: M. Leibbrand v. Rossum
3 VG Lubeznaja Sokolow
B: G. Schmid  O:  E & B v Hoof-Bekers
ABS Aiyana von Alshamina
B: N. Koschwitz   O:  A. Alberda

Bitches Junior Class


1 EXC CAC BOS & Res CLUBWINNER 2014 Dvorets-Borzogo Basha
B; Wela Steenvoorden  O: P & E. vd Meijden
2 EXC Iskristaja Iskra Wolkowo
B:  H. Ahr   O: I & A. Fakkert


3 EXC Dvorets-Borzogo Babochka
B & O: Wela Steenvoorden


4 EXC Dvorets-Borzogo Barycha
B: Wela Steenvoorden  O: A. Smit
ABS Batjana vom Euskirchen
B & O: R & P Euskirchen

Bitsches Open Class
1 EXC Adolana von der Tillyschanze
B:  C. Scholz & M. Wille  O: M. Tuip
2 EXC Chyerdak Katharina
B: D. Soete  O: J. Janssens
3 EXC Russian Pearl Sokolow
B:  G. Schmid    O: E & B van Hoof Bekers
4 VG Cymabresjeva Oksania
B: W. de Groot    O:  S. Schroeder
VG Cymabresjeva La Czarina
B: W. de Groot    O: W. de Vries

Bitches Breeder Class
1 EXC RCAC Riband Wave Modnuabistru
B & O: J. Kluiters / A. vd Broek
2 EXC Cymabresjeva Orvania
B & O: W. de Groot
3 EXC Chyerdak Kamaera
B & O:  D. Soete
ABS Tucha Raisa Krylataya Ljoebov
B & O: A. Gielisse  /  N. Rijff

Bitches Champions Class
1 VG Pretesta Skolow
B: G. Schmid   O: A. Gielisse / N. Rijff
2 VG Lynx Kizil Zabava
B: E. Johnson   O: A. Smit
3 ZG Rainmaker Kylli Chyerdak
B: J. Lind Vilpponen   O:  D. Soete

Bitches Veteran Class
1 EXC vet. CAC Cymabresjeva Jevania Sula
B. W. de Groot    O: S. Schroeder  / H. Pans
2 EXC Uljanow Barsois Calypso
B: C. Schulte   O:  A & I Fakkert
ABC Precious Jewel Modnyabistru
B: J. Kluiters   O:  R. Termorshuizen